top of page

Jan Zeman

 Jan Zeman je muž, který zasvětil celý svůj život Jizerským horám. Je to geolog, dokumentarista, milovník přírody, zakladatel recyklace v severočeském kraji v 90. letech, vede v Liberci historické tance a dříve hrával v kapele. Prostě muž mnoha tváří.


S tímto mužem jsem se seznámila vlastně náhodou. Už od první schůzky mě jeho až klukovská nadšenost pro Jizerky naprosto fascinovala. Bylo jasné, že má „prošmejděný” každý kout těchto hor, hlavně mimo turistické trasy. Představil mi svou knihu Skály Jizerských hor, tedy pouze PDF verzi. Ručně vázaný a psaný originál s originálními fotografiemi je uložen v Severočeském muzeu v Liberci. Na otázku, proč je pouze originál a nevyšlo více publikací, mi odpovídá jednoduše: „Za doby komunismu to nemělo politický podtext, a tak byl můj návrh na vydání knihy zamítnut. Chtěl jsem udělat i výstavu, ale ta mi byla taky zakázána.” Neskutečná škoda, dnes už na to prý nemá síly. 

 Čtyřsvazková kniha je dokumentací zajímavých skal, převisů, hřibů, viklanů, skalních hodin, geologických podivností atd. Fotografie jsou černobílé a jsou pořízeny analogově Pentagonem. Přístup je spíše popisný a dokumentační, ale přesto jsou fotografie neskutečně zajímavé. Nevím, zda je to fotografiemi, ale ty žulové útvary jako by měly duši a vyprávěly svůj příběh. Jsou to takoví bezděční svědkové časů, kteří však o svém tajemství mlčí. 

 

Jan Zeman si však všechny tajnosti těchto žulových masivů v historických podkladech dohledal. Většinou z pověstí věděl jen přibližnou oblast, ale přesto po některých tajných místech pátral dlouhé měsíce. Když žulové velikány našel, tak je pečlivě nafotil ze všech 

stran. K místům neexistuje GPS souřadnice. V knize jsou pouze vysvětlivky od Jana Zemana, jak se k místu dostanete. Taková „mapa” k tajnému pokladu ve formě žulového masivu, jako důkazu o jeho existenci. Je to vzácné celoživotní dílo, které bohužel dobou nebylo ohodnoceno a „upadlo” tak do archivu Severočeského muzea.​ 

bottom of page